Za Výzvou k ľudskosti je aj Piešťanec Ján Orlovský

Skupina osobností, ktoré vo štvrtok zareagovali na smrť desiatok utečencov pri slovenských hraniciach, má už tisícky podporovateľov. Jedným zo zakladateľov Výzvy k ľudskosti je aj Ján Orlovský z Piešťan.

Bývalý hovorca ZSE sa zaslúžil o unikátnu obnovu Elektrárne Piešťany, za čo získal ocenenie Kultúrna osobnosti roka 2014. Vo štvrtok 27. augusta spoluzaložil iniciatívu Výzva k ľudskosti. Tá reaguje na tragédiu, ktorá otriasla celou Európou.

„Slovensko sa nemôže tváriť, že sa nás smrť 71 ľudí pri našich hraniciach netýka,“ povedal včera pre RTVS Ján Orlovský.

K Výzve k ľudskosti sa môže pripojiť každý prostredníctvom internetovej stránky vyzvakludskosti.sk. Jej znenie je nasledovné:

Pred naším prahom dnes umrelo 71 ľudí. Detí, žien a mužov. Neboli to teroristi, boli to ľudia, ktorí utekali pred vojnou. Zomreli v hrozných podmienkach, udusili sa v odstavenej dodávke na kraji diaľnice.

Neudialo sa to v Afrike, neudialo sa to v Stredomorí, stalo sa to pár kilometrov od Slovenska. Ak sme si mysleli, že utrpenie utečencov je niečo vzdialené, niečo, čo sa nás netýka, od dnes to už nemôžeme tvrdiť.

Dnešok ukázal, že utečenecká otázka nie je nejaký abstraktný politický problém. Je to otázka života a smrti konkrétnych ľudí. Žiadny slušný človek, ktorý na vlastné oči vidí niekoho umierať, nemôže ostať ľahostajný. Musí sa snažiť okamžite pomôcť.

Vyzývame vládu SR, aby ihneď podnikla kroky, ktoré pomôžu zmierniť bremeno krajín, ktoré sú najviac vystavené utečeneckej vlne a zmiernila utrpenie utečencov.
Stovky jednotlivcov a komunít dobrovoľne ponúklo pomoc. Práve títo ľudia môžu byť kostrou našej pomoci.

Preto by vláda s nimi mala ihneď nadviazať komunikáciu a ponúknuť čo najväčšiu možnú podporu.
Vyzývame vládu, aby okamžite konala a pripravila akčný plán pomoci utečencom. Dokým nepripraví riešenia, ktoré budú tento problém riešiť z dlhodobého hľadiska, nech rieši aktuálnu situáciu a pomôže zabrániť hroziacej humanitárnej katastrofe.

Nenechajme ľudí trpieť a umierať pred naším prahom!

Text a foto: Martin Palkovič