Poslancov je menej, ale rozpočet majú zaťažiť viac

Na odmeny pre členov zastupiteľstva má ísť v budúcom roku o takmer 28-tisíc eur viac ako doteraz. Vypláva to z návrhu mestského rozpočtu, ktorý zverejnila radnica. Poslanci o ňom budú hlasovať zrejme až v januári.

Mesto v takom prípade vstúpi do nového roka s rozpočtovým provizóriom. „S primátorom sme sa v stredu na pracovnom stretnutí korektne dohodli, že na rozpočet treba viac času a hlavne pracovných stretnutí, kde si vydiskutujeme a odargumentujeme jednotlivé kapitoly a položky v nich. Stanovili sme si aj harmonogram, ako sa dopracovať k výsledku, k presne danému termínu. Ten by malo teraz vedenie potvrdiť a zverejniť, snáď to bude čoskoro,“ oznámil prostredníctvom Facebooku poslanec Tomáš Hudcovič.

V aktuálnom návrhu mestského rozpočtu je v položke odmeny pre členov komisií a zastupiteľstva až 90-tisíc eur. V tomto roku bolo na tento účel vyhradených niečo cez 62-tisíc eur a rok predtým necelých 70-tisíc eur. Vtedy však malo zastupiteľstvo 25 poslancov.

S návrhom na zníženie ich počtu na 21 od nového volebného obdobia prišli v decembri 2013 Miloš Tamajka a Michal Hynek. Okrem iného si od toho sľubovali úsporu finančných prostriedkov. Teraz radnica pod ich vedením navrhuje zvýšiť príslušnú položku rozpočtu na rok 2016 o takmer 28-tisíc eur.

Odmeny poslancov sú odvodené z priemernej nominálnej mzdy v národnom hospodárstve. Za prvých 9 mesiacov tohto roka bola priemerná výška odmien každého člena mestského zastupiteľstva 209 eur za mesiac v hrubom. Ak je poslanec zároveň členom mestskej rady, dostal asi o 100 eur mesačne viac.

Text a foto: Martin Palkovič