Otvorili Múdru ponorku, deťom sa z nej nechcelo odísť

Mestská knižnica má nový zábavno náučný priestor. Namiesto ihrísk v nákupných centrách, zoberte radšej svoje deti tam.

esprit nails

Autorom Múdrej ponorky, ktorá neskrýva inšpiráciu známou skladbou skupiny The Beatles, je dizajnér Michal Staško. Navrhol ju pre svoju dcéru a jej rovesníkov. V detskom oddelení mestskej knižnice vďaka tomu vzniklo miesto poučenia a zábavy, ale aj oddychu.

Priestor je vytvorený zo žltých doka dielcov, dopĺňajú ho zrkadlá, vankúše, plyšové hračky aj knihy. Na dnešnom otvorení mohla prvý raz vyskúšať Múdru ponorku aj autorova dcéra. „Zaťažkávacia skúška dopadla veľmi dobre,“ zhodnotil Michal Staško.

O  ilustrácie v priestoroch ponorky sa postarala výtvarníčka Mária Nerádová. „Dostala som tému podmorský svet a z toho som vychádzala, moje predošlé knižky ma neinšpirovali,“ povedala ilustrátorka, ktorej Slovensko-český obrázkový slovník pre deti získal ocenenie Najkrajšia kniha Slovenska.

Podľa riaditeľky knižnice Margity Galovej je tento detský kútik prístupný verejnosti počas otváracích hodín knižnice. „Chceli sme vytvoriť priestor, vďaka ktorému deti chvíľu pobudnú v knižnici. Prečo by mali tento čas tráviť iba v obchodných centrách, ktoré sa tiež snažia, aby tam rodičia s deťmi prišli. Ak tu mamička s dieťatkom chvíľu pobudne, možno potom získa vzťah k čítaniu a knihám.“

Dizajnér Michal Staško s dcérou, ktorá ho k vytvoreniu Múdrej ponorky inšpirovala

Dizajnér Michal Staško s dcérou, ktorá ho k vytvoreniu Múdrej ponorky inšpirovala

Výtvarníčka Mária Nerádová sa postarala o ilustrácie v vnútri Múdrej ponorky

Výtvarníčka Mária Nerádová sa postarala o ilustrácie v vnútri Múdrej ponorky

mudra ponorka 7 mudra ponorka 4 mudra ponorka 3 mudra ponorka 5

Text a foto: Martin Palkovič