05.01.2018 # 18:20

Obvinenia v kauze piešťanské CT zrušili, Suchánek chce podať podnet

Podľa prokurátorky nie je možné konštatovať, že obvinení konali úmyselne, a že cena bola nadhodnotená. V roku 2014 malo nové CT pre Nemocnicu Alexandra Wintera (NAW) stáť 1,6 mil. eur. Novému vedeniu sa ho minulý rok podarilo kúpiť za 652 969 eur. Členovia Správnej rady NAW chcú podať podnet na preskúmanie zákonnosti postupu krajskej prokuratúry.

Zo zvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku v štádiu pokusu bolo okrem bývalej riaditeľky NAW Márie Domčekovej obvinených niekoľko ďalších osôb, vrátane bývalého člena Správnej rady (NAW) Michala Ega Straku.

Obvinenia vzniesla vyšetrovateľka Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) a trenčianska prokurátorka teraz tvrdí, že dôkazy sú nedostatočné a nie je možné konštatovať, že obvinení konali úmyselne. Časti jej uznesenia dnes zverejnila na svojom blogu novinárka Júlia Mikolášiková.

Prokuratúra už raz obvinenia v kauze piešťanské CT zrušila. Vyšetrovateľka ich však na jeseň 2016 vzniesla opätovne.

„Ako členovia správnej rady podáme podnet na preskúmanie zákonnosti postupu krajskej prokuratúry v Trenčíne, pokiaľ by ho nepodal štatutár nemocnice,“ povedal pre RTVS člen Správnej rady NAW Alan Suchánek, ktorý je tiež poslancom za OľaNO.

Lekár Alan Suchánek spolu so zdravotnou sestrou Magdalénou Kovačovičovú na podozrivý nákup CT v roku 2014 upozornili. Členmi Správnej rady NAW sú aj v súčasnosti.

„Nemala som nikdy ilúzie, že sa to dotiahne až k súdu, ale to zdôvodnenie je veľmi čudné a zvláštne,“ komentovala rozhodnutie o zrušení obvinení Magdaléna Kovačovičová.

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič

 • Fero

  Správna rada n.o. A. Wintera

  1. Správna rada je najvyšším orgánom organizácie.
  2. Správna rada najmä:
  a) schvaľuje rozpočet neziskovej organizácie,
  b) schvaľuje ročnú účtovnú závierku a výročnú správu o činnosti a hospodárení (ďalej len „výročnú správu“) neziskovej organizácie,
  c) rozhoduje o použití zisku a úhrade strát, vrátane určenia spôsobu ich vyporiadania najneskôr do skončenia nasledujúceho účtovného obdobia,

  h) schvaľuje právne úkony týkajúce sa nehnuteľného majetku (zmluvné prevody, nájom, výpožička, zriadenie záložného práva a pod.),

  j) určuje výšku výdavkov (nákladov) na správu organizácie.

  Z uvedeného výpočtu kompetencií správnej rady je bezpochyby zrejmé, že členovia správnej rady, ak majú rozhodovať o týchto otázkach, tak musia byť informovaní, musia rozhodovať zo znalosťou veci, musia konať so starostlivosťou riadneho hospodára a ak tak nekonajú, tak potom nemajú právo byť členmi správnej rady (naviac brať odmenu) a preto je zarážajúci záver pani prokurátorky : „V žiadnom prípade nie je možné konštatovať, že obvinení úmyselne konali spôsobom, že by mali vedomosť o ……“ Asi konali tak, že nekonali, len si poklebetili o počasí a o dovolenke, či nákupoch, dopili kávičku a išli domov… a nemocnicu mali v paži!

 • Garaj Vladimír

  Tak toto je neuveriteľné , to hocijaký štátny zamestnanec bude chcieť nakúpiť niečo o100-percent drahšie než akú to má hodnotu, a všetko je v poriadku.Tak prečo teda nekúpili

  to CT za 1,6 mil eur . Tak teraz sa môže kupovať aj o 300-percent drahšie a nikomu sa nič nestane ved´ daňový poplatníci to zaplatia.

 • Ferinko Jaternica

  Ešteže máme v našom krásnom meste ten žiarivý maják ľudskej morálky presvecujúci tmy nad vodami. Pána Suchánka.

X