Ako nosiť čižmy?

Čižmy sú najčastejšie vyberanou dámskou obuvou pre sezónu od jesene do jari. Niet sa čomu čudovať, pretože tieto topánky sú mimoriadne pohodlné, praktické a univerzálne. Je však potrebné pamätať na niekoľko pravidiel týkajúcich sa ich nosenia, pretože nekompetentný výber čižiem môže spôsobiť fiasko štylizácie. Dnes Vám poradíme, na čo sa treba sústrediť pri nosení tohto typu obuvi.

Čižmy a typ postavy

Prvá vec, ktorú by ste mali brať do úvahy, je výber čižiem, ktoré sa hodia k Vašej postave. Vysokí ľudia by si mali zvoliť čižmy s rovnou podrážkou a voľnejším, napríklad zvrásneným zvrškom. Takáto obuv opticky skráti postavu, čo vám umožní dosiahnuť správne proporcie tela. Pre vysoké dámy rozhodne neodporúčame čižmy s vypasovaným zvrškom a vysokými podpätkami, pretože takto budú vyzerať ešte vyššie, ako v skutočnosti sú.

Nízke dámy si môžu úspešne zvoliť dámske členkové čižmy na vysokom podpätku, ktoré im opticky pridajú centimetre. Mali by však pamätať na ich kombináciu s nohavicami alebo pančuchami podobnej farby, vďaka čomu bude noha pôsobiť dlhšie. Z toho istého dôvodu nebude takisto príliš dobrým nápadom použiť čižmy, ktoré budú výrazne svetlejšie alebo tmavšie ako spodná časť odevu, čo spôsobí, že sa silueta opticky skráti.

Ženy s výraznými lýtkami by mali byť pri výbere správnych čižiem obzvlášť opatrné. Zvršok topánky by nemal byť príliš tesný, stláčať lýtka alebo príliš voľný, čo ešte viac rozšíri túto časť tela. Stojí za to vsadiť na rovný, tuhý zvršok, ktorý siaha nad polovicu lýtka. Vyhnite sa tiež čižmám, ktoré majú ozdobný zvršok, napríklad zvrásnený, so strapcami alebo kamienkami, pretože to upúta pozornosť na nadmerne výrazné lýtko, ktoré by sme radšej chceli ukryť.

Pokiaľ ide o podpätok, v prípade výrazného lýtka je najlepší plochý alebo stĺpik. Z druhej strany ihlový podpätok môže spôsobiť, že bude noha vyzerať príliš toporne v porovnaní s tenkým podpätkom.

Čižmy a typ štylizácie

Ďalšou vecou, ktorá stojí za pozornosť pri výbere správnych čižiem, je štylizácia, ku ktorému ich chceme nosiť. Čižmy vyzerajú skvele s úzkymi nohavicami a pančuchovými nohavicami, oblečenými ku krátkej sukni nad koleno. V tomto štýle budú fungovať čižmy na vysokom podpätku, ako aj na plochej podrážke. Ak si naopak chceme obliecť sukňu alebo šaty, ktoré idú pod kolená, potom stojí za to zvoliť si čižmy na vysokom podpätku, ktoré ti umožnia dosiahnuť správne proporcie tela. Neodporúčame však nosiť čižmy so širšou nohavicou, ktoré nebudú vyzerať príliš dobre na zvršku siahajúcim do polovice lýtka. Kožené, klasické čižmy takisto nepasujú k typicky športovým prvkom odevu. K takejto štylizácii môžeme však zobrať čižmy so športovým strihom, napríklad šnurovacie, na elastickej podrážke s výraznejším dezénom.

Čižmy sú povinnou obuvou v šatníku každej ženy. Správne zladené zdôraznia prednosti našej postavy a urobia našu štylizáciu módnou a elegantnou.

(Reklamný článok)