Primátora, župana i poslancov budeme voliť naraz, kandidáti sa zatiaľ nepredstavili

Termín spojených volieb do orgánov samosprávy obcí a krajov stanovil predseda parlamentu Boris Kollár na sobotu 29. októbra 2022. Kto bude kandidovať v Piešťanoch zatiaľ nie ja známe.

K volebným urnám a potom na hroby?

Obyvatelia Slovenska si krátko pred Dušičkami budú vyberať svojich reprezentantov v obecných, mestských a krajských zastupiteľstvách, zvolia aj starostov, primátorov a predsedov samosprávnych krajov.

Voľby do orgánov samospráv obcí a krajov budú prvýkrát spojené. Cieľom je šetrenie finančných prostriedkov i predpokladaná vyššia účasť.

Spojené voľby sa uskutočnia v sobotu 29. októbra, čiže počas víkendu, ktorý predchádza sviatku Všetkých svätých (1. novembra). Ten je dňom pracovného pokoja a tento rok pripadol na utorok.

Županom chce byť starosta

Kto sa bude v komunálnych uchádzať o priazeň Piešťancov nie je zatiaľ známe. Kandidatúru doteraz neoznámil ani jeden uchádzač o funkciu primátora, nepredstavili sa ani kandidáti na poslancov mestského zastupiteľstva.

Zatiaľ jediným oficiálnym kandidátom za predsedu Trnavského samosprávneho kraja je Martin Červenka – viacnásobný starosta obce Ratkovce, člen predsedníctva Združenia miest a obcí Slovenska.

Účasť bola nízka

K voľbám do orgánov samosprávnych krajov prišlo začiatkom novembra 2017 vo volebnom obvode Piešťany 25,86 % oprávnených voličov. Svoje právo voliť na území piešťanského okresu tak využilo iba 13 983 ľudí. Voliť ich mohlo prísť až 54 058. Aj preto najmä bol najmä pri voľbe členov krajského zastupiteľstva dôležitý každý hlas.

V komunálnych voľbách, ktoré sa konali v novembri 2018, odovzdalo hlas 37,12 % oprávnených voličov. Voliť prišlo 9 119 ľudí a svoje právo rozhodnúť vtedy nevyužilo 15 443 Piešťancov.