Plavci ŠPK Kúpele Piešťany v uplynulom roku stokrát na stupni víťazov

Warning: Illegal string offset 'alt' in /data/6/1/614b7d31-fe80-4236-a239-9edf38a5930e/zpiestan.sk/web/wp-content/themes/zpiestan_2.0/page-templates/ads-top_article_banner.php on line 14

Warning: Illegal string offset 'caption' in /data/6/1/614b7d31-fe80-4236-a239-9edf38a5930e/zpiestan.sk/web/wp-content/themes/zpiestan_2.0/page-templates/ads-top_article_banner.php on line 15

Warning: Illegal string offset 'sizes' in /data/6/1/614b7d31-fe80-4236-a239-9edf38a5930e/zpiestan.sk/web/wp-content/themes/zpiestan_2.0/page-templates/ads-top_article_banner.php on line 16

Warning: Illegal string offset 'large' in /data/6/1/614b7d31-fe80-4236-a239-9edf38a5930e/zpiestan.sk/web/wp-content/themes/zpiestan_2.0/page-templates/ads-top_article_banner.php on line 16
1
Inzercia

Plavci Kúpeľov Piešťany hodnotia rok 2014 ako úspešný, lebo ani v podmienkach ktoré majú, nezanevreli na svoj šport a reprezentovali mesto Piešťany a kúpele vzorným spôsobom. Na majstrovstvách Slovenska svojimi výkonmi vyplávali spolu 97 individuálnych medailí a 3 zo štafiet, teda spolu 100 medailových umiestnení v kategóriách žiakov, juniorov a seniorov.

Najúspešnejšou plavkyňou Kúpeľov bola juniorská reprezentantka Slovenska Sára Niepelová, keď na majstrovstvách vybojovala v kategórii žien bronzovú medailu na 1500 voľný spôsob a medzi juniorkami vyplávala dve strieborné a tri bronzové medaily na stredných a vytrvalostných tratiach.

Medzi žiačkami sa stala najúspešnejšou plavkyňou, keď na Letných majstrovstvách SR získala 5 titulov majsterky SR  v disciplínach 100 m motýlik, 200 m a 400 m polohový pretek, 400 m a 800 m voľný spôsob, raz bola druhá v disciplíne 200m motýlik a raz tretia v disciplíne 200 m prsia. Na Zimných majstrovstvách SR získala 5 titulov majsterky SR v disciplínach 100 m a 200 m motýlik,  400 m polohový pretek, 400 m a 800 m voľný spôsob.

Na Majstrovstvách SR juniorov v diaľkovom plávaní získala 3. miesto na 3-kilometrovej trati. Úspešne reprezentovala Slovensko na medzinárodných podujatiach doma i v zahraničí v Poprade, Trnave, Bolzáne, Žiline, B. Bystrici, Púchove, Trenčíne, Bratislave a v Pardubiciach.

Veľmi pekne sa prezentoval aj ďalší z liahne kúpeľov Matúš Janík (rok narodenia 2001), keď v uplynulom roku získal 24 titulov majstra SR a prekonal 13-krát rekord SR žiakov v disciplínach
100 m prsia, 200 m a 400 m polohový pretek.

Medzi staršími žiakmi sa stal najúspešnejším plavcom na Letných majstrovstvách SR, keď získal 12 titulov majstra SR vo svojej vekovej kategórii v disciplínach 100 m a 200 m motýlik, 200 m a 400 m polohový pretek,100 m a 200 m prsia, 50 m, 100 m, 200 m, 400 m, 1500 m voľný spôsob, 200 m znak.

Na Zimných majstrovstvách SR získal 12 titulov majstra v kategórii žiakov v disciplínach 50 m, 100 m, 200 m, 400 m, 1500 m voľný spôsob 100 m, 200 m prsia 100 m, 200 m a 400 m polohový pretek, 200 m znak a 200 m motýlik.

Tiež sa mu veľmi pekne darilo na medzinárodných domácich podujatiach v Štúrove, Trnave, Trenčíne, B.Bystrici, Žiline, Púchove a Bratislave.

Medzi mladšími žiakmi sa najviac darilo Miškovi Škodnému (rok narodenia 2003), ktorý za rok 2014 získal – 3 tituly majstra SR mladších žiakov Na Letných majstrovstvách SR získal: 4 x II. miesto v disciplínach 100, 200, 800 m voľný sp. a 200 m pol.pretek, 1 x III. miesto v disciplíne 400 m voľný sp. Na Zimných majstrovstvách SR získal 3 tituly majstra SR v disciplínach 200m, 400m a 800m voľný spôsob: 2 x II. miesto v disciplínach 100 m V. sp. a 100 m motýlik, 2 x III. miesto v disciplínach 50 m voľný sp. a 400m pol.pretek

Na medzinárodných pretekoch vyplával: Štúrovské stovky 1x I. miesto, 1x II. a 1x III. miesto, Pohár delfína 2x I. miesto a 1x II. miesto, Veľká cena mesta Nové Zámky 4 x II. miesto a 1 x III. miesto.

V kategórii mladších žiakov krásne reprezentoval ŠPK Kúpele Piešťany aj Riško Horyl (rok narodenia 2003) za rok 2014 získal 2 tituly majstra SR mladších žiakov. Na zimných majstrovstvách plavec s druhým najhodnotnejším výkonom na zimných majstrovstvách SR mladších 11 ročných žiakov.

Na Letných majstrovstvách SR získal titul majstra SR v disciplíne 200 m motýlik 1 x II. miesto v disciplíne 400 m vol.spôsob, 4 x III. miesto v disciplínach 100 m motýlik, 200 m a 400 m pol.pr. a 800 m v.sp. Na Zimných Majstrovstvách SR získal titul majstra SR v disciplíne 400 m pol. pr. 4 x II. miesto v disciplínach 200 m, 400 m, a 800 m v.sp. Na medzinárodných pretekoch si vybojoval: Veľká cena mesta Nové Zámky 1 x II. miesto a 2 x III. miesto, Štúrovské stovky 2x III. miesto.

V kategórii starších žiakov sa na úspechoch ŠPK Kúpele Piešťany vynikajúcim spôsobom podieľala aj Lenka Paulíková (rok nar. 2000) juniorská reprezentantka SR za rok 2014 získala 2 tituly majstra SR starších žiačok v diaľkovom plávaní v disciplíne 3000 m v.sp. v bazéne a otvorenej vode. Na Letných majstrovstvách SR starších žiakov vyplávala: 1 x II miesto v disciplíne 800 m v.sp., 2 x III. miesto v disciplíne 200 m a 400 m v.sp. Na zimných majstrovstvách SR starších žiakov obsadila: 1 x II. miesto v disciplíne 800 m v. sp., 1 x III. miesto v disciplíne 400 m v.sp.

V kategórii starších žiakov Zorka Bogárová vystúpila raz na strieborný a raz na bronzový stupienok, Jahub Horský bral štyri razy bronz a Saskia Papšová vybojovala bronz na dlhej polohovke. Maxim Vass si za 100 m prsia vyplával v lete striebro a v zime titul majstra Slovenska mladších žiakov, ku ktorým pridal štafetový bronz zo zimných majstrovstiev. Premiérovo si vyskúšali stupeň víťazov ml. žiakov Terézia Danková dvakrát striebro, Filip Lányi dvakrát striebro a Tamarka Horylová bronz na 100 prsia. Na dvoch bronzových úspechoch bronzových štafiet sa tiež podieľali Gabriel Ilončiak, Martin Benka a Maxim Zahradnik.

Medzi najmladšími 9- a 10- ročnými žiakmi bola najlepšia Rebeka Buková s dvomi striebornými a dvomi bronzovými medailami. Z chlapcov si pre striebro doplával Adam Kišš. Medailovú bilanciu doplnila Olívia Šprláková Zmorová bronzom a štafetári Dominika ŠiškováTimko Kowanz.

Určite bolo pre čitateľa náročné prekúsať sa výpočtom úspechov plavcov kúpeľov až k týmto riadkom, nie však tak náročné ako športová príprava našich plavcov. Vieme, že v našom meste historicky, polohou aj tradíciou priam predurčenom k rozvoju plaveckých športov, v meste ktoré vychovalo dvojnásobnú olympijskú medailistku Martinu Moravcovú a plejádu ďalších úspešných reprezentantov od čias Winterovcov nebolo plávaniu nič dopriate. Či už za komunizmu, tak ani novodobí primátori a mestské zastupiteľstvá nenašli v sebe silu a odhodlanie postaviť vlastným deťom z Piešťan a okolia, ako aj širokej plaveckej verejnosti, nový plavecký stánok v podobe krytej plavárne. Preto vyzývame novozvolené mestské zastupiteľstvo a pána primátora výzvou „TAK OBLEČTE SI DRESY“, k vybudovaniu nového, dôstojného plaveckého stánku pre šport a športovú verejnosť. Tak ako v iných mestách, pretože sú to  Piešťancom, všetci ktorí sa podieľali na verejnom živote Piešťan, veľakrát dlžní.

Text: Radoslav Suchánek Foto: Peter Sukenik