Filip Lányi s najlepším časom Majstrovstiev Slovenska v diaľkovom plávaní

Počas predĺženého víkendu 1.- 3.  marca 2019 sa v Bratislave na krytom 50 m bazéne Pasienky uskutočnili veľké medzinárodné plavecké preteky VC Slovenska. Spolu sa na nich zúčastnilo 458 domácich aj zahraničných plavcov z 36 domácich klubov. Súpermi im boli plavci z Českej republiky, Maďarska, Kosova, Luxemburska a Kyrgyzstanu. Najväčšími hviezdami pretekov boli Zsuzsanna Jakabos z Maďarska a domáci Richard Nagy.

Farby Kúpeľov hájilo päť dievčat a piati chlapci, vekom zväčša dorastenci a žiaci. Vo vytrvalostnej disciplíne 1500 v.sp. sa darilo Filipovi Lányimu, ktorý zaplával svoj najlepší osobný čas a obsadil medzi mužmi tretie miesto.

Pri svojich štartoch vo vytrvalostných disciplínach na 800 v.sp. aj 1500 v.sp. sa zaskvela Olívia Ana Šprláková Zmorová a v obidvoch prekonala slovenské rekordy 14 ročných žiačok. Obidvaja juniorskí reprezentanti tak dobre začali svoje prvé štarty na dlhom bazéne v tomto roku.

Iba o päť dní neskôr 8. marca 2019 sa na tom istom mieste v tom istom bazéne konali Majstrovstvá Slovenska v diaľkovom plávaní. V bazéne súperilo 142 pretekárov z 24 domácich klubov o tituly majstra Slovenska.

ŠPK Kúpele Piešťany reprezentovalo 20 plavcov od najmladších na 1000 m trati po najstarších na 5000 m trati. Počas soboty sa nám podarilo vyplávať 10 medailových umiestnení z toho 4 tituly majstra Slovenska.

Sára Niepelová si v kategórii dospelých 18 – 19 ročných vybojovala striebornú medailu na 5000 m. Filip Lányi (na titulnej fotke v strede) vyhral kategóriu 16 až 17-ročných v najlepšom čase celých pretekov 58:20,41 na 5000 m.

Olívia Ana Šprláková- Zmorová si vyplávala zlato v kategórii 14 – 15 ročných žiačok. Medzi najmladšími chlapcami si prvý titul majstra Slovenska vyplával jej mladší brat Marko Šprlák- Zmora na 1000 m trati v kategórii 11 ročných žiakov. V tej istej kategórii sa po veľkom boji na bronzovom stupienku umiestnil tiež náš pretekár Rastislav Čačík. Michaele Mosnej sa medzi najmladšími dievčatami pri jej prvom štarte sa podarilo vyplávať bronzovú medailu na 1000 m.

Natália Ertlová sa snažila na 3000 m trati a za odmenu stála na bronzovom stupienku medzi žiačkami.

Žiaci Patrik Tapušík a Oliver Švec veľmi pekne bojovali na 5000 m trati a obsadili za sebou druhé a tretie miesto.

V kategórii Masters sa na štart 3000 m postavil aj Pavel Škodný a vo svojej kategórii nenašiel súpera , zlepšil si svoj najlepší osobný čas, za čo mu bola odmenou zlatá medaila.

Športový plavecký klub Kúpele Piešťany ešte reprezentovali Rebeka Buková, Michal Škodný, Diana Cisárová, Kornélia Čačíková, Mário Stanček , Tomáš Filus, Jakub Jánsky , Katarína Lopatková, Veronika Luciaková , Emma Miháliková . Nie každý si nájde v diaľkovom plávaní svoje obľúbené disciplíny, ale naši plavci sa svojich úloh do jedného zhostili príkladne a v bazéne srdnato bojovali.