Vladimír Kačka: Pilot, ktorý podletel Krajinský most

Od narodenia niekdajšieho veliteľa piešťanského letiska, zanieteného včelára a odvážneho pilota uplynulo 4. februára 114 rokov.

„Npor. letectva Vladimír Kačka neupočúvol presne vydaný rozkaz k defilé letectva dňa 6. 8. 1939 a zavinil, že defilé úplne pokazil. Okrem toho na spiatočnej ceste predvádzal nad Ružomberkom nedovolenú akrobaciu v malej výške, čím ohrozil bezpečnosť nielen svoju, ale i bezpečnosť občanov a ich majetku,“ tak znie časť trestného rozkazu, ktorý neskoršiemu veliteľovi piešťanského letiska a kasární udelil jeho nadriadený.

Vladimír Kačka si s tým ťažkú hlavu nerobil. Už 23. mája 1940 predviedol svoj najznámejší akrobatický kúsok. Na stíhacom lietadle Avia B-534 podletel Krajinský most. Podľa dostupných zdrojov za to nebol v tom čase už frontový vojak a major letectva potrestaný. V Piešťanoch sa stal legendou.

Ďalší príbeh hovorí o tom, ako sa Vladimír Kačka oblečený do súčanského kroja akoby opitý potácal po trenčianskom letisku. „Až po výzve moderátora Kto by si chcel vyskúšať pilotovanie lietadla? sa začal vehementne domáhať vstupu do kabíny lietadla. Smiech divákov rýchle zamrzol, keď sa tam dostal a začal poskakovať po letisku. Aj sa vzniesol. Kotrmelce vo vzduchu nízko nad zemou nesvedčili, že je to normálny pilot,“ zaspomínal pre MY Trenčianske noviny krátko po smrti akrobatickej legendy Ladislav Jambor z Klubu letcov Trenčín. Dodal, že trup jeho lietadla bol pomaľovaný kačkami idúcimi disciplinovane za sebou.

Vladimír Kačka sa narodil 4. februára 1908 v Liekave pri Ružomberku. Pochádzal zo železničiarskej rodiny. Vstúpil do armády, u leteckého vojska slúžil v Prostějove, kde v roku 1934 absolvoval i kurz včelárenia. Ako letec mal za úlohu vyhľadávať medonosné osevy z vtáčej perspektívy.

V období Slovenského štátu pôsobil v leteckom pluku v Piešťanoch, tu sa i oženil s Máriou, rodenou Antošovou.

Zúčastnil sa bojových operácií na východnom fronte, kde boli letky č. 11 a 13 podriadené nemeckej 17. armáde, ktorá bojovala na južnej Ukrajine. Odtiaľ sa v r. 1942 vrátil na post veliteľa letiska do Piešťan.

V poslednej fáze vojny pôsobil na ministerstve obrany, vďaka čomu podporoval rodiny vojakov, ktorí sa zapojili do Slovenského národného povstania.

Po roku 1948 bol perzekvovaný, degradovali ho na vojaka a zaradili k Pomocného technického práporu 51 v Mimoni. Neskôr pracoval ako montážnik a vedúci elektrikárskej čaty v Novom Meste nad Váhom.

Až do vysokého veku sa venoval včelárstvu. Po otcovi vlastnil 15 včelárskych rodín, postupom času ich počet rozšíril na 56. Zásadne používal normalizovaný typ úľa B. Bol tiež majiteľom rozsiahlej včelárskej knižnice s množstvom monografií.

V roku 2003 mu primátor udelil Cenu mesta Piešťany. Vladimír Kačka zomrel 11. februára 2005 vo veku 97 rokov. Miestom jeho posledného odpočinku je cintorín na Bratislavskej ceste.