Pripomíname si výročie úmrtia Ľudovíta Kukorelliho

Okolnosti smrti hrdinu Slovenského národného povstania, ktorého osud bol spätý aj s mestom Piešťany, je dodnes nevyjasnená. Ľudovít Kukorelli zomrel 24. novembra 1944, mal iba 30 rokov.

Letec a bojovník proti fašizmu sa narodil 6. októbra 1914 v Krásnej Hôrke pri Tvrdošíne. Talianske meno zdedil po starom otcovi, ktorý prišiel do vtedajšieho Rakúsko-Uhorska stavať železnice. Po absolvovaní leteckej školy v Prostějove bol na jar 1939 prevelený do Piešťan, kde sa ihneď zapojil do protifašistického odboja.

V septembri toho istého roku prežil letecké nešťastie, keď jeho stroj pri pristávaní po cvičnom lete smrteľne zranil ženu a malé dieťa. Podľa kroniky sa obete vracali na voze z poľa. Kukorellimu zostala na tvári jazva a prišiel o niekoľko zubov.
Neskôr odmietol prevziať medailu za útok na Poľsko, ktorého sa po boku nemeckých vojakov zúčastnili aj slovenskí. Okrem toho pripravoval ilegálny odlet piešťanských letcov do Juhoslávie, za čo bol na jeseň 1940 odsúdený a vylúčený z armády.

Po návrate na slobodu sa však opäť zapojil do protifašistického odboja. Gestapo a žandári ho ešte dvakrát zatkli, ale v oboch prípadoch sa mu podarilo ujsť a na východnom Slovensku zorganizovať partizánsky oddiel s názvom Čapajev.

Záhadná smrť Ľudovíta Kukorelliho podľa historikov súvisí s rozbrojmi, ktoré v partizánskej skupine vznikli po príchode sovietskeho kapitána V. N. Kokina. Na základe nepravdivých obvinení niekoľko partizánov popravili aj napriek Kukorelliho protestom.

V novembri 1944 čelil oddiel veľkému tlaku nemeckých vojakov, boje mali stovky obetí. Padol v nich aj Ľudovít Kukorelli. Po exhumácii a následnej pitve jeho tela sa však zistilo, že ho zabila guľka, ktorá nebola súčasťou bežnej výzbroje. Zrejme bola vystrelená z bezprostrednej blízkosti.
Ľudovít Kukorelli je ako jediný účastník SNP pochovaný v košickom Dóme sv. Alžbety. V Piešťanoch je po ňom pomenovaná ulica.

Zdroj: wikipedia.org Foto: Peter Zelizňák, busta Ľudovíta Kukorelliho na Svätoplukovej ulici v Bratislave