Od piešťanského stretnutia troch cisárov ubehlo sto rokov

Vojenská porada cisárov Ústredných veľmocí takmer takmer upadla do zabudnutia. Očakávaný zvrat v prvej svetovej vojne totiž nepriniesla. Pre Piešťany je však dodnes významnou udalosťou.

Najvyšší predstavitelia Rakúsko-Uhorska, Nemecka a Bulharska si stretnutie v hoteli Thermia Palace naplánovali na 2. a 3. februára 1917. V tom čase bol v Piešťanoch na liečebnom pobyte bulharský cár Ferdinand I. Coburg, ktorý si Piešťany a Slovensko obľúbil a často sa sem aj neskôr vracal.

Rakúsko-uhorský cisár Karol I. prevzal vládu nad monarchiou iba pár mesiacov predtým. Do Piešťan prišiel vlakom a v civile. „Pred piešťanskou železničnou stanicou ho čakal koč, ťahaní lipicanmi. Do hotela ho sprevádzali vysokí vojenskí hodnostári a vo foyeri ho privítali predstavitelia župy, okresu a obce. Karol podal každému ruku a bez jediného slova sa odobral do svojho apartmánu,“ píše o návšteve monarchu Stanislav Žlnay na web stránke venovanej jeho životu.

Nemeckého cisára podľa toho istého zdroja uvítali v Piešťanoch až 3. februára 1917. „Na druhý deň pricestoval v cisárskej uniforme a vo vojenskom kožuchu s vyhrnutým golierom cisár Wilhelm II. Deň predtým mu priviezli jeho osobné auto, na ktorom sa presunul do hotela.“

Monarchovia museli prísť do Piešťan údajne preto, že Ferdinand I. Coburg odmietal počas svojho liečebného pobytu kúpele opustiť. Keďže bola vojna, zriadil si na prvom poschodí hotela generálny štáb a vlastný poštový úrad.

Píše o tom odborník na históriu pošty Alexander Urminský: „Kľúčovou otázkou jednania mala byť totálna ponorková vojna, ktorá mala oslabiť Britov a Francúzov. Počas rokovania však nemecký cisár obdržal do Thermia Palace telegram, z ktorého vyplývalo, že USA vstupujú do vojny.“

Na základe toho rozhodol aj bez súhlasu svojich spojencov o začatí neobmedzenej ponorkovej vojny. Počas nej boli bez výstrahy potopené vojenské aj civilné lode. Rozkaz o spôsobe boja, ktorý odporuje medzinárodnému právu, poslal telegramom nemecký cisár admirálovi Tirpitzovi priamo z Piešťan.

Onedlho sa do konfliktu, ktorý otriasal celým svetom, zapojili aj Spojené štáty americké a v roku 1918 Ústredné veľmoci kapitulovali.

Keďže piešťanské stretnutie monarchov žiadny významný výsledok neprinieslo, udalosť takmer upadla do zabudnutia. Pripomínajú ju iba podpisy v návštevnej knihe hotela Thermia Palace a pohľadnica, ktorá bola pri tejto príležitosti vydaná.

Text: Martin Palkovič Zdroje: cisarkarol.sk, postoveznamky.sk Foto: Piešťany – History